14.12.2015   Divadlo v kině

Záznam posledního přenosu sezóny RSC Live s nejakčnější Shakespearovou hrou Jindřich V.

z Royal Shakespeare Company - ze Shakespearova rodného města Stratford nad Avonou.

25. října 2015 uplynulo přesně šest set let od slavné bitvy u Azincourtu, v němž v rámci tzv. stoleté války anglický král Jindřich V. na hlavu porazil početnější francouzské vojsko. Čtyři dny před tímto výročím jednoho z největších vítězství anglické historie, se uskutečnil v evropských kinech přímý přenos nové inscenace hry, díky níž si tuto událost pamatuje nejen každý britský školák...

Středa 16. prosince 2015 v 19,45 hodin

JINDŘICH  V.

Henry V

Autor: William Shakespeare

Režie: Gregory Doran

Hrají:

Jindřich V.: Alex Hassell

Gloster/Monsieur le Fer: Daniel Abbott

Orleans/Biskup z Ely: Nicholas Gerard-Martin

Dauphin: Robert Gilbert

Canterbury/Erpingham: Jim Hooper

Kateřina: Jennifer Kirby

Královna Isabela: Jane Lapotaire

Francouzský král: Simon Thorp

Bates/Bedford: Dale Mathurin

Čór/Warwick/Místodržitel Harfleuru: Chris Middleton

Uváděno v anglickém originále s doprovodnými českými titulky.

Délka představení cca 185 minut, včetně 23 minutové přestávky. Konec záznamu cca ve 23,05 hodin.

Panovníka, který dal definitivně sbohem svému divokému mládí a přátelství s Falstaffem a svou zemi chce sjednotit pomocí války s Francií, si zahrál Alex Hassell. Ten se v roli stejného muže na jevišti Royal Shakespeare Theatre ve Stratfordu už objevil, v úspěšných inscenacích obou dílů Jindřicha IV. Ty, stejně jako nyní Jindřicha V., režíroval Gregory Doran, současný umělecký šéf RSC. Shakespearovu historickou tetralogii, již Jindřich V. završuje, Doran zahájil v roce 2013 Richardem II. s Davidem Tennantem. Celý cyklus se bude v prosinci a lednu uvádět v londýnském Barbicanu, současném domově Hamleta s Benedictem Cumberbatchem.

Shakespearova historická dramata ovšem fungují i nezávisle na sobě. Jindřich V., který se převážně odehrává v předvečer a během bitvy, patří k nejakčnějším Shakespearovým kusům, ač končí jako romantická komedie. Text meditující nad vlastnostmi dobrého vojevůdce a slávou i hrůzou války se dá interpretovat jako dílo propagující vlasteneckou morálku i jako protiválečné varování, jak ve svých filmech ukázali Laurence Olivier a Kenneth Branagh. „Podle mě to je ale hlavně hra o tom, jaké to je jít do války. Jakou cenu za to zaplatíte. Jedná se o mimořádnou debatu o válce," myslí si Doran. „Částečně to je také hra o člověku, který se ocitne v pozici, na níž se necítí připraven. Trochu tu připomíná osud nějakého superhrdiny. Jindřich hraje roli heroického bojovníka, protože si myslí, že to od něj lidé chtějí," doplňuje ho Alex Hassell.

Ačkoliv atmosférické projekce Stephena Brimsona a světelný design Tima Mitchela diskrétně určují místa dění, akce se odehrává na převážně holém jevišti, kde Shakespearova slova mohou dýchat svým kouzlem. Velké břemeno tak na sobě nese herec Alex Hassell, který tu přesně zachycuje svědomí krále. ...Viděl jsem jen málo inscenací Jindřicha V., které tak jasně apelovaly na naši představivost.

Michael Billington, The Guardian

Přímé přenosy her Královské shakespearovské společnosti ročně dosahují milionového počtu diváků. Sérii přenosů do kin RSC zahájila na podzim 2013 úspěšnou inscenací Richarda II. s Davidem Tennantem v titulní roli, v režii současného uměleckého ředitele souboru Gregory Dorana. Ten RSC převzal v roce 2012, mezi bývalé šéfy souboru patří mj. slovutní režiséři Trevor Nunn a Peter Hall, jeden ze zakladatelů společnosti v roce 1961. Na rozdíl od „konkurenčního" londýnského divadla Globe, RSC sídlící ve Stratfordu nad Avonou neinscenuje Shakespearovy hry výhradně v alžbětinských kostýmech, často k nim hledá nový přístup. Do jejího repertoáru ovšem nepatří pouze Shakespeare, jak dokazují hity Bídníci a Matilda, muzikály, které se dodnes s úspěchem hrají na West Endu.