Město Náchod

Masarykovo náměstí 40
PSČ: 547 01 Náchod


tel: 491 405 111

Úřední hodiny MěÚ

podatelna@mestonachod.cz
ID datové schránky: gmtbqhx
Doporučujeme

17.12.2015   Koncert v kině - Česká filharmonie


 Po úspěšném startu loňských historicky prvních přímých přenosů z Rudolfina Vás na závěr letošního roku zveme opět na setkání s Českou filharmonií v Mimořádném adventním koncertu. Program kratších hudebních čísel českých i světových klasiků, který diváky zaručeně naladí na vánoční atmosféru, dal dohromady hlavní hostující dirigent ČF a renomovaný umělec Manfred Honeck z Rakouska.   

 

 

Sobota 19. prosince 2015 ve 14:45 hodin

 Dirigent: Manfred Honeck

Sólisté:

Simona Houda-Šaturová - soprán

 Nina Maria Edelmann - alt

 Peter Berger - tenor

 Paul Armin Edelmann - bas

 

 Pražský filharmonický sbor - sbormistr Lukáš Vasilek

 Kantiléna, sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno - sbormistři Jakub Klecker a Michal Jančík

 

 Délka koncertu cca 156 minut, včetně 20ti minutové přestávky, konec přenosu cca v 17,35 hodin

 

 

   Program koncertu:

Bach: Vánoční oratorium BWV 248, výběr: „Jauchzet, Frohlocket"

Mozart: Vesperae solennes de confessore KV 339, výběr: „Laudate Dominum"

Mozart: Mše C dur "Korunovační" KV 317, výběr: Gloria

Schubert: Ave Maria

Schubert: Mše Es dur, výběr: „Et in carnatus est"

Mozart: Exsultate, jubilate, moteto pro soprán, sbor a orchestr KV 165, výběr: Alleluja

Haydn: Symfonie č. 88 G dur, 4. věta

Haydn: Missa in Tempore belli, výběr: „Gloria"

Gruber: Tichá noc

 Přestávka (přenos ze zákulisí)

Čajkovskij: Louskáček, výběr z baletu: „Květinový valčík"

Humperdinck: Perníková chaloupka, výběr: „Večerní modlitba" a „Snová pantomima"

Britten: Chvála koled, výběr: „Hodie Natus est", „Wolcume", „That young child"

Martinů: Hry o Marii, výběr

 Stolz: Es blüht eine Rose zur Weihnachtszeit, vánoční píseň

Franck: Chléb andělský

 Mascagni: Ave Maria

Händel: Mesiáš, oratorium pro sóla, sbor a orchestr, výběr: „Halleluja"

Narodil se Kristus Pán

 

Zadání české filharmonie pro dirigenta Manfreda Honecka bylo jasné: kratší hudební čísla, která dohromady vytvoří harmonický celek a naladí publikum na vánoční notu. „Výsledek nás potěšil a překvapil. Dirigent Honeck strávil mnoho hodin zvažováním, posuzováním, posloucháním a kombinováním jednotlivých hudebních přísad, aby vytvořil program, který sám o sobě bude malým uměleckým dílem," popisuje generální ředitel České filharmonie David Mareček, který bude celým přenosem provázet jako moderátor.

V programu, který jde napříč staletími i národnostmi, tak návštěvníci kin uslyší například část Bachova Vánočního oratoria, Gloria z Mozartovy Korunovační mše, Schubertovo Ave Maria, slavný Květinový valčík z Čajkovského baletu Louskáček, tři části Brittenovy kantáty Chvála koled, výběr z opery Hry o Marii Bohuslava Martinů a vše vyvrcholí v Halleluja z Händelova Mesiáše. Zazní i známé české koledy. „Je pro mě důležité zařadit do programu i českou hudbu a velmi se na to těším. Zazpívat si společně Narodil se Kristus Pán bude mimořádný zážitek," láká Honeck na koncert, který je v Rudolfinu již dlouho beznadějně vyprodaný.

 Také obsazení koncertu bude velkolepé - Pražský filharmonický sbor doplní brněnský dětský sbor Kantiléna, kvartetu sólistů bude vévodit Simona Houda-Šaturová. Z dalších pěvců se představí například tenorista Peter Berger.

Stejně jako vloni nahlédnou diváci v kině do zákulisí Rudolfina. V úvodu a o přestávce proklouznou kamery mezi rozezpívávající se pěvce v čerstvě zrekonstruované Sukově síni, následovat budou rozhovory s účinkujícími. Celý přenos bude snímat deset kamer. Obraz v HD rozlišení bude opatřen špičkovým zvukem.

 

Z rozhovoru s dirigentem Manfredem Honeckem:

 

Program vánočního koncertu České filharmonie jste sestavil jako malé umělecké dílo. Z čeho jste ho vytvořil?

 Chcete-li sestavit opravdu působivý vánoční koncert, nemůžete se nechat svázat schématem ouvertura - koncert - symfonie. Chci oslavit Vánoce hudbou, a to v mnoha podobách. Musíte vzít také v úvahu, kde se koncert koná a s kým ho uskutečníte. Pro tento koncert je zásadní sbor a také účast dětí. Vždyť Vánoce jsou svátkem celé rodiny.

 

Program koncertu vypadá velmi neotřele a zároveň promyšleně. Bach vedle Humperdincka, Mozart vedle Čajkovského... Co jste touto dramaturgií zamýšlel?

 Způsob, jakým se Vánoce odrážely v hudbě, se během let proměňoval a je zajímavé sledovat, jak se jednotliví skladatelé nechali ovlivňovat svým kulturním zázemím. Bach jistě nebyl první, kdo téma Vánoc pojednal, ale byl jedním z nejslavnějších a jeho Vánoční oratorium nemůže chybět. Program koncertu sleduje časovou linii k Haydnovi, Mozartovi, romantismu až po současnost.

 

Těšíte se na předvánoční týden strávený v Praze?

 Znám předvánoční pražskou atmosféru. To město je kouzelné. Vánoční trhy jsou nádherné, a když nasněží, je atmosféra města obzvlášť romantická. Praha se stala důležitou součástí mé vlastní vánoční krajiny.

 

Je známo, že víra v Boha je základem vašeho života. Den narození Krista, 24. prosinec, následuje krátce poté, co se odehrají vaše pražské předvánoční koncerty. Může se proto pražské publikum těšit na mimořádný zážitek?

 Ať jsme, či nejsme věřící, neslavíme Vánoce proto, abychom si přiťukli sklenkou vína, ale abychom si připomněli narození Ježíše Krista. Tolik umělců bylo touto událostí inspirováno - nejen hudebních skladatelů, ale i malířů, spisovatelů... Vnímám, že zejména v Praze si jsou lidé čím dál více vědomi skutečného významu Vánoc, a pokud se sejdou na koncertě, mohou společně prožít jejich neopakovatelného ducha.

 

Znáte nějaké české koledy? Můžeme se těšit, že si společně zazpíváme tu nejslavnostnější - Narodil se Kristus Pán?

 Pro mě osobně je velice důležité zařadit do programu i českou hudbu a velmi se na to těším. Zazpívat si společně Narodil se Kristus Pán bude mimořádný zážitek.

 

Manfred Honeck se narodil v Rakousku a získal hudební vzdělání na Vysoké hudební škole ve Vídni. Mnoho let byl členem Vídeňské filharmonie a orchestru Vídeňské státní opery a také řídil Vídeňský mládežnický orchestr. Svou dirigentskou kariéru začínal jako asistent Claudia Abbada ve Vídni. Poté byl angažován v Curyšské opeře, kde mu v roce 1993 byla udělena prestižní Cena evropského dirigenta. K dalším působištím v počátcích jeho kariéry patří Lipsko, kde byl jedním ze tří stálých dirigentů v rozhlasovém orchestru MDR Sinfonieorchester, a Oslo, kde se narychlo na jeden rok stal hudebním ředitelem Norské národní opery a po vysoce úspěšném turné po Evropě byl na několik let angažován jako hlavní hostující dirigent Filharmonie Oslo. V letech 2000-2006 byl hudebním ředitelem Švédského rozhlasového symfonického orchestru ve Stockholmu, v letech 2007-2011 pak hudebním ředitelem Státní opery ve Stuttgartu. V období 2008-2011 zastával Manfred Honeck post hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie. Tento post znovu přijal na začátku sezony 2013/14 na další tříleté období.

 Manfred Honeck od sezony 2008/2009 působí jako hudební ředitel Pittsburského symfonického orchestru. Po dvou prodlouženích smlouvy s ním bude spolupracovat až do konce sezony 2019/2020. Jako hostující dirigent spolupracoval ve světě s řadou prvotřídních těles, jako jsou Bavarian Radio Symphony Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Gewandhausorchester Leipzig, Staatskapelle Dresden, Royal Concertgebouw Orchestra, London Symphony Orchestra, Orchestre de Paris, Accademia di Santa Cecilia Rome a Vídeňská filharmonie. Orchestry, které řídil v USA, zahrnují Newyorskou filharmonii, The Cleveland Orchestra, Chicagský symfonický orchestr, Filharmonii Los Angeles a Bostonský symfonický orchestr. Je rovněž pravidelným hostem na Festivalu ve Verbier. V roce 2010 získal Manfred Honeck čestný doktorát na St. Vincent College ve městě Latrobe ve státě Pensylvánie a v loňském roce byl čestným doktorátem honorován také na Carnegie Mellon University v Pittsburgu. Kromě toho je již přes patnáct let uměleckým ředitelem Mezinárodních koncertů ve Wolfeggu v Německu.

 

 

 
 
© 2010 Město Náchod
tel: 491 405 111
Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek | Vyhledávání | Kontakty | V roce 2017: 89547 návštěv