28.12.2015   Koncert v kině - Berlínská filharmonie

Zveme Vás ve čtvrtek 31. prosince 2015 v 17,25 hodin na satelitní přímý přenos z Berlínské filharmonie BERLÍNSKÉ SILVESTROVSKÉ GALA 2015

Opět po roce - a již popáté - Vás zveme do Berlína, do koncertního sálu Berlínských filharmoniků, kteří se svým šéfdirigentem Sirem Simonem Rattlem letos opět přivítají nový rok - tentokráte společně se speciálním hvězdným hostem večera, kterým bude houslistka Anne-Sophie Mutter .

Koncert začíná přesně v 17:30 hodin a jeho předpokládaná délka je 100 minut.

Berlínská filharmonie, nejlepší orchestr na světě, se svým hvězdným šéfdirigentem Sirem Simonem Rattlem a nedostižnou houslistkou Anne-Sophie Mutter. A to v přímém přenosu ze silvestrovského galakoncertu s francouzsky laděným programem. Zazní šarmantní díla Charbriera, Saint-Saënse, Masseneta, Poulenca a Ravela. Oslavte Silvestra s Berlínskou filharmonií a vstupte do nového roku v té nejpovznešenější náladě.

Program večera:

Emmanuel Chabrier: předehra k opeře L'Étoile (Hvězda)

Camille Saint-Saëns: Introdukce a Rondo capriccisio pro housle a orchestr, Op. 28

Jules Massenet: Orchestrální suita „El Cid"

Maurice Ravel: „Tzigane" - rapsodie pro housle a orchestr

Francis Poulenc: baletní suita „Les Biches"

Maurice Ravel: La Valse

Od svého založení v květnu 1882 působila Berlínská filharmonie pod vedením mnoha dirigentů zvučných jmen. Asi největšího rozkvětu však zažili Berlínští filharmonici v éře charismatického vizionáře Herberta von Karajana, který na postu šéfdirigenta tohoto orchestru působil od poloviny 50. let minulého století až do roku 1989. Karajan Berlínskou filharmonii vyvezl do všech koutů světa a nahrál s ní množství desek i audiovizuálních záznamů. Za jeho angažmá získal orchestr nejen mnohem větší pozornost médií, ale v roce 1963 také novou koncertní halu. Sir Simon Rattle se šéfdirigentství v Berlínské filharmonii ujal v roce 2002 a jak prohlásil generální manažer orchestru i pod jeho vedením orchestr dále vzkvétá a těší se globálně neotřesitelné pozici.

Sir Simon Rattle

Sir Simon Rattle se narodil v Liverpoolu a studoval na Královské hudební akademii v Londýně. Pro celou generaci milovníků klasické hudby je ztělesněním zázračného dirigenta. V posledních letech pak jasně prokázal, že je nejen ispirací, ale také vynikajícím mentorem nastupující dirigentské generace. V roce 1994 obdržel Simon Rattle z rukou britské panovnice rytířský řád. Od té doby získal mnoho dalších ocenění, například hudební Classical Brit Award. Po 16 letech pravidelného hostování u Berlínské filharmonie se stal v září roku 2002 jejím vrchním dirigentem a zároveň také uměleckým ředitelem. Společně s ní pravidelně vystupuje na pódiích celého světa.

Anne-Sophie Mutter

(* 26. června 1963, Rheinfelden, Bádensko), německá houslová virtuózka. Když jí bylo 13 let, objevil její obrovský talent dirigent Herbert von Karajan. V současnosti patří mezi nejznámější a nejproslulejší houslové interprety světa a přezdívá se jí "královna houslí". Vlastní dvoje vzácné housle Stradivari, které jsou známé pod jmény Emiliani a Lord Dunn-Raven. V současné době používá Anne-Sophie Mutter převážně housle Lord Dunn-Raven.

Pražské publikum Anne-Sophie Mutter uslyší s Českou filharmonií za řízení Manfreda Honecka v dubnu 2016.