Město Náchod

Masarykovo náměstí 40
PSČ: 547 01 Náchod


tel: 491 405 111

Úřední hodiny MěÚ

podatelna@mestonachod.cz
ID datové schránky: gmtbqhx
Doporučujeme

21.12.2015   Co dalšího na Komendě


 

Hezký den, 

tak, jak jsme slíbili v našem pravidelném sloupku v NÁCHODSKÉM ZPRAVODAJI, přinášíme Vám podrobnější informace o některých ze zmiňovaných akcí.

Nejprve několik slov paní učitelky D. Hemelíkové o dni, během kterého získali naši prvňáčci svoji první opravdovou učebnici.

No, řekněte, dá se snad na Slabikář zapomenout?

 

 

SLAVNOST SLABIKÁŘE

Třetí listopadové pondělí bylo pro žáky prvních tříd neobyčejné a slavnostní. V jejich školní práci nastala změna. Už jsou dost šikovní, aby dostali svůj první slabikář. Tedy opravdovou učebnici, která je bude provázet po zbytek školního roku. Jenže dostat slabikář není zase tak jednoduché, jak by se zdálo. Tuto veledůležitou učebnici si musejí vybojovat a zasloužit. Nejdříve tedy musí splnit několik úkolů, získat a dobýt hrad. Ke hradu patří klíč. Od klíče už vede přímá cesta ke slabikáři. Takže se všichni vrhli do práce. Třídili písmenka, tvořili slova, skládali obrázky, vyprávěli si pohádky. Dokonce si zahráli písmenkového" Černého Petra". Žáky v jejich snažení přišel podpořit pan ředitel Domáň a paní zástupkyně Štěpová. S organizací tohoto dne také velmi vydatně pomohla paní Třísková a žáci 4.C. Přišli i žáci z 5. A,B.  Tito žáci si pro naše prvňáčky připravili krásná vystoupení, zahráli jim pohádky, zazpívali pohádkové písničky a zahráli na hudební nástroje. Velmi také pomohli s organizací celého dopoledne. Všichni byli spojení a prvňáčci odcházeli domů šťastní a spokojení s novým slabikářem v aktovkách.

 

V prvních třídách ještě chvilinku zůstaneme, a to prostřednictvím postřehů paní ing. E. Kabrhelové, které zde uvádíme v nezkrácené podobě.

 

PRVŇÁČCI U POČÍTAČŮ - MATEMATIKA METODOU PANA HEJNÉHO

 

Prvňáčci u počítačů - matematika metodou pana Hejného

Tak jako každým rokem se přibližně v polovině měsíce října dostanou naši prvňáčci poprvé k počítačům. Na každé dítě vyjde asi 45 minut čisté práce.

První várku dětí mi letos přivedla paní učitelka Hemelíková. Polovina dětí vklouzla do počítačové učebny. Paní učitelka mi sdělila: „Eriko, nezapomeň, že letos učíme Hejného metodou, výpočty ještě nemáme".  No nazdar, úplně jsem zapomněla.  Rutinně připravená hodina doslova padla pod stůl a začali jsme nově.

Krátce jsem děti poučila o bezpečnosti práce na počítači, potom jsem jim pomohla spustit program a nasadit sluchátka.

Děti si nejprve zkusily průchod dvojrozměrným bludištěm. Většina dětí neměla problémy, jen několikrát jsme se museli dohodnout, která strana je levá a která je pravá. Kluci byli samozřejmě jistější, brali to trochu jako trenažér pro koloběžky.

Když jsem viděla, že se děti začaly nudit, změnila jsem zadání: pexeso s čísly. V této práci se děti doslova rozjely jako lokomotivy, ani jsem nestačila chválit. Někteří šikulové zvládli pět nebo šest kol.

Poslední prací, kterou jsem pro děti připravila, byla hra domino s čísly. Tady se ukázalo, že některé děti se s touto hrou setkaly poprvé a chvíli trvalo, než se zorientovaly. U jiných dětí se projevila tak zvaná „těžká ruka" a přesun jedné kartičky z původního místa do jiného místa byl pro ně doslova hororem.  Kupodivu, nikdo z dětí to nevzdal, v případě neúspěchu si nechaly uvolnit ruku lehkým protřepáním a znovu se zabraly do práce.

Na závěr hodiny jsem všem dětem vrátila počítače na začátek programu a vyzvala jsem je, aby si samy zvolily část programu, s kterou chtějí pracovat.  Bylo pro mě milým překvapením, když jsem viděla, že několik děti si naprosto dobrovolně zvolilo počítání do 5. Ostatní se většinou spontánně vrátily k bludišti.

Po uplynutí dvou vyučovacích hodin si paní učitelka obě party děti odvedla. Zůstala jsem v učebně chvilku sama. Po běžné kontrole počítačů (myš, klávesnice, monitor, sluchátka) jsem se nad svěřenými špunty zamyslela.

 Jsou jiní, než bývaly děti před dvaceti lety. Je jim jasné, že nula není písmeno o. Umí vzít do ruky myš, umí si nasadit sluchátka, nepletou si monitor s televizí.  Doma mají většinou také počítač nebo tablet. Ale mají stejné problémy s mluvením (některá příjmení jsem opravdu nerozuměla), mají stejné problémy s obouváním a oblékáním. A hlavně: mají naprosto stejné problémy s námi dospěláky.

Mnoho štěstí všem prvňáčkům přeje Erika Kabrhelová

 

A z prvních tříd přeskočíme rovnou do tříd devátých, a to díky krátkému povídání paní učitelky J. Voborníkové .

 

OD TEORIE K PRAXI

V rámci výuky chemie se žáci devátých tříd vydali za poznáním výroby papíru do polských Dusznik - Zdrój. Muzeum papírenství v Dusznikách je nejvýznamnějšmí v Polsku a nachází se v papírenském mlýně ze 17. století. V dnešní době slouží nejen jako muzeum, ale i jako výrobna ručního papíru. Společně s českou papírnou ve Velkých Losinách usiluje o zápis do seznamu památek UNESCO.

Naši žáci si nejprve prohlédli expozici muzea, během které se seznámili s celou historií výroby papíru od jejich počátků až do dneška. Dozvěděli se hodně nového, například to, že výchozí surovinou pro výrobu papíru byly v dávných dobách lněné hadry, nebo že majiteli této papírny byli i Češi. Také to, že v současnosti se zde vyrábí papír, na který tisknou cenné dokumenty, jako jsou například diplomy, nebo státní vyznamenání.

Po zvládnutí teorie, se žáci vydali do dílny na výrobu ručního papíru. Každý z nich měl možnost vyrobit dva listy papíru, jeden s vodotiskem a druhý barevný s usušenými květy. Papír vyráběli z celulózy, metodou čerpání. Po usušení své výtvory odvezli na památku domů.

 

Závěr našeho sloupku patří ještě klubu předškoláčků „KOMENĎÁČEK"

První setkání předškoláčků a jejich rodičů „Komenďáček" proběhlo v budově 1. tříd  ZŠ Komenského v Náchodě v Sokolské ulici již v úterý, 24. 11. 2015.  Děti zde měly možnost hravou formou rozvíjet jemnou motoriku, či vyzkoušet si grafomotorické cviky pod vedením zkušených učitelek 1. stupně naší školy.

Další setkání - „Čertovské cvičení" proběhlo v úterý 8. 12. 2015 v tělocvičně hlavní budovy ZŠ Komenského. Tentokrát byla na programu hrubá motorika, kterou děti procvičily právě za pomoci čertovské družiny a pekelné překážkové dráhy.

 

 

Závěrečná galerie patří záběrům ze schůzky Komenďáčku, z polských Dusznik a z předvánočních akcí druhých tříd, které nejen, že ozdobili stromeček pro rodiče vlastnoručně upečenými ozdobami, ale  zvládli ozdobit i stromeček pro zvířátka v ZOO ve Dvoře Králové, a ještě navíc absolvovali se svými třídními učitelkami vánoční dílny.

 

A nežli si galerii prohlédnete, dovolte mi ještě jednou poděkovat Vám, čtenářům, za Vaši přízeň, svým kolegům za příspěvky, díky kterým mohou naše pravidelné sloupky vznikat, Alence s Ondrou za trpělivost při kontrole moji interpunkce, a samozřejmě našim žákům, kteří jsou doslova bezednou studnicí zážitků a podnětů.

 

Krásné vánoční svátky a šťastné vykročení do roku 2016.

Mgr. Vladimíra Schneiderová a kolektiv ZŠ Komenského.

 

 

 

 

 
 
© 2010 Město Náchod
tel: 491 405 111
Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek | Vyhledávání | Kontakty | V roce 2017: 89547 návštěv