13.1.2016   Opera v kině - LOVCI PEREL

Motto:

„Největší operní hvězdy do nejmenších detailů..."

Přímé přenosy v Náchodě se uskutečňují za finanční podpory Města Náchoda a Královéhradeckého kraje.

Kouzlo orientálního Cejlonu ve spektakulárních kulisách i špičkové pěvecké výkony - obojí čeká na diváky v nové inscenaci opery Georgese Bizeta Lovci perel. Druhé nejslavnější dílo francouzského romantika, se vrací na prkna Metropolitní opery po dlouhých sto letech. Premiéra inscenace se odehrála na Silvestra a záhy po ní se začaly rojit oslavné kritiky. Vedle mistrovských výkonů protagonistů tenoristy Matthewa Polenzaniho, barytonisty Mariusze Kwiecieńa a sopránové star Diany Damrau si všímají také originálního jevištního zpracování osobité režisérky Penny Woolcock.

Sobota 16. ledna 2016 v 18,45 hodin

LOVCI PEREL

(Les Pêcheurs de Perles)

Opera o třech dějstvích

Hudba: Georges Bizet

Libreto: Eugène Cormon a Michel Carré

Světová premiéra: 30.9.1863,Théâtre Lyrique, Paříž

Obsazení:

Leïla: Diana Damrau

Nadir, lovec: Matthew Polenzani

Zurga, vůdce: Mariusz Kwiecien

Nourabad, velekněz: Nicolas Testé

Dirigent: Gianandrea Noseda

Režie: Penny Woolcock

Orchestr a sbor Metropolitan Opera New York

Nastudováno ve francouzském originále, uváděno s anglickými a českými titulky

Délka představení cca 175 minut, včetně jedné přestávky (32 min.) po prvním dějství

Konec přenosu cca ve 21,45 hodin.

Na rukou tetování, na nohou gumové žabky. I tak může vypadat hrdina představení v Metropolitní opeře. V Británii oceňovaná filmová a televizní režisérka Penny Woolcock, která debutovala v MET naturalisticky pojatou operou Johna Adamse Doctor Atomic, zasadila typicky romantický příběh milostného trojúhelníku do kulis chudinského přístavního městečka, jež připomíná soudobý slum. Hraje si také s orientální ornamentalitou a na scéně kouzlí podmanivou podívanou, která vrcholí v podmořském tanci lovců perel.

Samotná opera se v dobách svého vzniku proslavila na evropské prostředí raritním využitím indických prvků v hudbě. Obsahuje současně jeden z neslavnějších mužských operní duetů „Au fond du temple saint". V sobotu 16. ledna ji diváci uslyší v podání amerického lyrického tenoristy Matthewa Polenzaniho v roli lovce Zurgy a polského barytonisty Mariusze Kwiecieńa coby lovce Nadira.

Polenzani v MET debutoval už před 18 lety v drobné roli bojara Chruščova v Musorgského Borisi Godunovovi. Jeho výkon mohli diváci přenosů naposledy obdivovat v prosinci v bonusové Kouzelné flétně, inscenaci z roku 2006, ve které ztvárnil roli Tamina. Zkouší také hlavní roli v ostře sledované premiéře Donizettiho opery Roberto Devereux, která se chystá na jaro letošního roku. S Donizettim má bohaté zkušenosti také polský barytonista Mariusz Kwiecień, který se zapsal do paměti diváků přenosů svým výkonem v opeře Lucia z Lammermooru, v níž v roce 2009 bravurně ztvárnil roli Enrica.

Mariusz Kwiecień je podle lednových kritik doslova ideálním představitelem Zurgy. „Jeho výkon dodává roli mužnou autoritu i drsnou něžnost," píše New York Magazine. Prestižní New York Times zase oceňují „naleštěnost a bohatou lyričnost jeho tónů". Diana Damrau je v roli kněžky Lejly podle The Wall Street Journal „strhující a mnohostranná" s dokonale „lehkou a křehkou koloraturou". Německá sopranistka, superhvězda ověnčená operním „Oscarem" z roku 2014, zazářila ve stejné roli už v Divadle na Vídeňce (Theater an der Wien).

Z historie opery

Vášeň a smrt - to je opera Lovci perel, vyprávějící o přátelství dvou mužů a jejich lásce k jedné ženě. Je to po Carmen druhá světově nejhranější opera George Bizeta.

Operu Lovci perel složil Bizet na objednávku ve svých čtyřiadvaceti letech pro pařížské divadlo Théátre Lyrique a překvapil svým hudebně-dramatickým talentem, jenž se plně projevil hlavně v opeře Carmen.

V Čechách zazněla poprvé v Národním divadle v roce 1889.