Pátek, 27.07.2018Přijetí britských skautů na náchodské radnici

Přijetí britských skautů na náchodské radnici

V obřadní síni náchodské radnice přijal místostarosta Miroslav Brát skupinu britských  skautů, kteří  k nám zavítali na základě pozvání od jejich českých kolegů z náchodského  spolku Junák - český skaut.

Historie, nyní celosvětového hnutí skautingu, začíná již v době před první světovou válkou - v roce 1907. Za kolébku skautingu je považována právě Velká Británie. Český skauting s názvem Junák se zrodil jen o několik málo let později - v roce 1911. „Kontakty se skauty ve Spojeném Království máme již od roku 2001 a aktivně se   v nich angažovali skauti - Junáci z Náchoda a Jaroměře", říká Jana Čížková - vedoucí oddílu Benjamínci, která britské skauty na náchodskou radnici doprovázela. Skauty z britského hrabství Northhamptonshire čeká v našem regionu pestrý program, který bude zahrnovat návštěvu náchodského zámku, Dobrošova, Jaroměře, josefovského pevnostního systému i Krkonoš. Chybět nebude ani společné česko-britské táboření. „Skauting vždy zdůrazňoval pevné občanské postoje, pravdu, hájil svobodu. I proto byl skauting totalitním režimům nepohodlný, ať už se jednalo o fašizmus či komunizmus. Čeští skauti - Junáci, nebo interpretace skautingu   ze sousedního Polska - Harceři psali svoje dějiny v kritických okamžicích vlastní krví. Bylo pro mě velmi příjemné se potkat s lidmi, kteří myšlenky a poselství skautingu nesou dál i ve 21. století", říká místostarosta Miroslav Brát. (foto archiv města Náchoda)

Přijetí britských skautů na náchodské radnici Přijetí britských skautů na náchodské radnici