Středa, 14.12.202280 let od transportu náchodských Židů do Terezína

80 let od transportu náchodských Židů do Terezína

Dnes v podvečer se na náchodském nádraží uskutečnilo krátké pietní setkání, které bylo připomínkou smutného výročí. Právě dnes, 14. prosince před 80 lety, odjel z těchto míst, vlak, do nějž musela většina náchodských Židů nastoupit a nechat se transportovat do Terezína a poté deportovat do vyhlazovacích koncentračních táborů. Hrůzy holocaustu přežilo jen 16 náchodských Židů. Židovská obec v Náchodě už nebyla nikdy obnovena. Domy v židovské ulici byly včetně synagogy zbořeny a s nimi pak zmizely i mnohé vzpomínky na komunitu, která významně ovlivnila historii našeho krásného města.

Poděkování patří Muzeu Náchodska za organizaci přednášek a připomínkových akcí k tomuto smutnému výročí a také za spolupráci na této informační desce, která bude toto smutné výročí v těchto místech navždy připomínat.

„Zapomenout znamená nechat je znovu zemřít"...

80 let od transportu náchodských Židů do Terezína 80 let od transportu náchodských Židů do Terezína