Pondělí, 16.04.2018Projektový den – "Osmičky" ve škole i v životě

Projektový den – "Osmičky" ve škole i v životě

Osudové osmičky zahýbaly nejen našimi dějinami, ale také oživily atmosféru ZŠ Komenského v Náchodě v den svátku Jana Amose Komenského. Ve středu 28. března se konal již tradiční projektový den na téma „Osmičky" ve škole i v životě.  Letos se projekt nezaměřil jen na historické události, ale vznikly i dílny, které ukázaly „osmičky" i v běžném životě.

Žáci třetích až devátých ročníků byli rozděleni do 32 skupin a postupně se mohli vžít například do atmosféry roku 1348, kdy se podíleli na založení Karlovy univerzity, v dílně věnované roku 1918 se setkali s prezidentem T. G. Masarykem, přednesli mu zdravici, kterou si složili, a zanotovali mu jeho oblíbenou píseň.  V tělocvičně se rázem ocitli ve „výbušném" roce 1938. Tam bylo pro tento den postaveno opevnění. Žáci se setkali s veliteli čs. armády a sami se stali na chvíli vojáky. V roce 1948 nasáli žáci nepříjemnou atmosféru znárodňování.  Rok 1968 byl střetem extrémů - pionýři a jejich slib proti květinovým dětem hippies. Jak již bylo uvedeno, nešlo jen o historické události, ale žáci si také uvědomili, že v chemii s osmičkou souvisí kyslík, a zkusili si ho vyrobit. V přírodopise jsou zase osminohými zvířaty pavouci. V jazykové dílně žáci zažili zmatení a pak i rozuzlení osmi jazyků. V kuchyňce si mohli přičichnout, a dokonce ochutnat osm druhů koření. Žáci si připomněli i nedávno uplynulou olympiádu, i tu v roce 1968. Čínské číslo štěstí je právě osm a to inspirovalo ke hře štěstí, která měla též velký úspěch. Kdybych měl vyjmenovat všechny dílny a témata, zabralo by to jistě ještě nejméně půl stránky. Snad se na mě nebudou ostatní zlobit. Každopádně bych chtěl poděkovat všem svým kolegům i jejich pomocníkům, kteří se do projektu zapojili a vytvořili tak úžasnou atmosféru neopakovatelného dne. Jejich práce si velmi vážím nejen já se svými zástupci, ale ocenili ji i místostarostové města Náchoda ing. Pavla Maršíková a Miroslav Brát, kteří, spolu s vedoucím odboru sociálních věcí a školství Bc. Pavlem Schumou, využili pozvání a přišli se do školy na netradiční výuku podívat.

Mgr. František Majer - ředitel školy

Projektový den – "Osmičky" ve škole i v životě Projektový den – "Osmičky" ve škole i v životě