Pondělí, 08.10.2018Hledání židovských náhrobních kamenů pod hladinou řeky Metuje

Hledání židovských náhrobních kamenů pod hladinou řeky Metuje

Tragédie holocaustu postihla v době druhé světové války i židovskou komunitu v Náchodě.

Staletí trvající židovské osídlení mělo být doslova vyrváno i z kořeny. Nacisty byl tak zničen i starý židovský hřbitov. Náhrobní kameny pak použity jako stavební materiál. Před nedávnem byly prokázány fragmenty těchto kamenů v korytě Radechovky. V časech čisté vody v korytě Metuje však někteří obyvatelé poukazovali na fakt, že i v samotné řece jsou pod vodou vidět pravidelné opracované  bloky. Jedná se snad o ztracené náhrobní kameny, které na dně řeky unikaly pozornosti po více než 70 let? Najít odpověď na tuto otázku se pokusil místostarosta Miroslav Brát, který se s výbavou sportovního potápěče a vyzbrojen vodotěsnou fotografickou technikou vydal do říjnových vod řeky Metuje na průzkum těchto záhadných kamenných útvarů.

„ Podařilo se mi najít, nedaleko ústí Radechovky, v hlubší vodě, dva velké kameny. Po očištění jsem však zjistil, že se jedná o opracované žulové kvádry. Vzhledem k materiálu i rozměrům, nemyslím, že by se jednalo o židovské náhrobní kameny. Na straně druhé, říční sediment může ukrývat menší fragmenty, které mé pozornosti unikly. I když moje  mise skončila s negativním výsledkem, myslím že, řečeno s nadsázkou, to bylo první použití observačních metod podvodní archeologie v Náchodě,"  říká místostarosta Brát.  (foto a podvodní video, archiv M.Bráta)

Hledání židovských náhrobních kamenů pod hladinou řeky Metuje Hledání židovských náhrobních kamenů pod hladinou řeky Metuje