Dnes
Teplota: 32.5 °C

Čtvrtek, 11.03.2021Tepna získala novou vizi

Tepna získala novou vizi


Náchod, 11. března 2021 - Nová Tepna má být výkladní skříní urbanismu v Česku a dokladem schopnosti veřejného sektoru řešit komplikovaná post-industriální území v centrech. Cílem soutěže bylo vytvořit živou a občany ceněnou část města navazující na historické centrum a nyní již víme, kdo se tomuto cíli přiblížil nejvíce.

Do soutěže své návrhy zaslalo 26 týmů, z nichž porota vybrala pět, které dostaly šanci své návrhy dopracovat a získat některou z cen. Porota hodnotila návrhy anonymně, to znamená, že po celý čas hodnocení nevěděla, kdo jsou autoři návrhů. Po poctivém nastudování a dlouhé diskusi označili porotci za nejlepší návrh polského týmu ve složení Piotr Person, Olga Czeranowska-Panufnik, Wladyslawa Kijewska a Aleksander Sojka z Varšavy. Dle slov autorů se návrh zaměřuje zejména na přizpůsobivost klimatu a sociální soudružnost: „Hlavní myšlenkou tohoto návrhu je vytvořit pohodlné, inkluzivní a obnovující se prostředí, které by se vepsalo do stávajícího městského a kulturního kontextu."

Porota pod vedením architekta Jaroslava Wertiga z pražského ateliéru A69 - architekti vyzdvihuje některé kvality vítězného návrhu: „Po všech stránkách si zaslouží první místo, protože jeho autoři nejlépe pochopili vztahy v území a vyřešili jejich doplnění novou vrstvou. Založení dvou os, které vycházejí od navrženého náměstí u Tepny logicky a přehledně člení území na urbanistické bloky. Plán je jednoduchý a přehledný, respektuje ve velké míře stávající stavby a majetkové poměry v místě. Jednotlivé stavební bloky lze postupně zaplňovat v čase a není nutné je jako celek stavět najednou."

„Ušli jsme kus cesty - velmi náročná a důležitá etapa v projektu Nové Tepny byla po dvou letech úspěšně dokončena a nyní nastupuje další neméně složité období, kdy budeme řešit zpracování územní studie s oceněnými architekty. Je potřeba podepsat smlouvy s upřesněným rozsahem projektu územní studie a architektonických návrhů, např. veřejných budov. Neméně důležité bude vytvořit manažerský tým lidí, kteří budou celý projekt kontrolovat, koordinovat a povedou jednání s developery, investory, bankami a dalšími institucemi. Dále bude nutné v tomto území vytvořit zcela novou infrastrukturu, která zajistí zásobování energií, vodou, teplem atd. Čeká nás ještě hodně práce, ale výsledek zajistí skutečný rozvoj města," shrnuje výsledek soutěže a budoucí postup místostarosta Jan Čtvrtečka.

Místopředseda poroty, starosta Náchoda Jan Birke dodává: „Pro mě osobně a věřím, že i pro ostatní, je velkou ctí být u toho, kdy začínáme tvořit naprosto unikátní projekt - novou čtvrť přímo v centru Náchoda. Před pár lety moment z říše snů! Nyní máme vítěze a de facto jízdní řád, jak postupovat dále v rozvoji tohoto cenného území. O to víc mě těší, že o jeho budoucí podobě rozhodovali sami občané, jejichž přání se promítla i do vítězného návrhu. Ten řeší v tomto území propojení bydlení s lehkou výrobou a případnými technologickými centry (výzkumnou činností), svůj prostor tady dle studie najde i výjezdová stanice záchranné služby, která by si moderní zázemí v Náchodě rozhodně zasloužila, nebo hasičská zbrojnice pro profesionální sbor či sociální služby - mezigenerační centrum, školka nebo komunitní centrum. To vše doplňuje nezbytná zeleň a vodní prvky. Prostě si plníme sny!"

Kromě Jaroslava Wertiga byli nezávislými členkami poroty architektky Tina Saaby z Dánska, známá celosvětově jako hlavní architektka Kodaně, a Marta Mnich z polské kanceláře VROA. Architektonickou a urbanistickou odbornost dále zastupovali Pavel Hnilička z Prahy a v roli náhradníka náchodský Viktor Vlach. Město Náchod reprezentovali starosta Jan Birke, místostarosta Jan Čtvrtečka a zastupitel Michal Kudrnáč.

Pomyslné stříbro získal český tým pod hlavičkou kanceláře gogolák+grasse ve složení Ivan Gogolák, Lukáš Grasse, Ondřej Císler, Josef Choc, Filip Rašek, Matúš Berák a Barbora Lopraisová a třetí místo obsadila autorská čtveřice z Moskvy - Leto architects: Dmitrii Prikhodko, Pavel Kultyshev, Grigori Parfjenov a Diego Romeo. Pětici finalistů doplňovaly další dva týmy, které sice nezískaly cenu, ale dosáhly alespoň na skicovné. Jedním je brněnské studio consequence forma (Martin Sládek, Janica Šipulová, Petra Buganská, Jan Schleider, Prokop Matěj, Barbora Bělunková, Nina Vlček Ličková) a druhým pražská kancelář Divergent (Lumír Šandera, Jaromír Šašinka, Ondřej Nosek, Barbora Blahová, Kristýna Sedláková).

Všem zmíněným soutěžícím, ale i ostatním jednadvaceti týmům z prvního kola patří velký dík náchodské reprezentace i organizátora soutěže CCEA MOBA, kteří k soutěži poskytli tři další zajímavá čísla. 160 bylo architektů, urbanistů, krajinářů a inženýrů, kteří tvořili jednotlivé soutěžící týmy. 75 000 bylo hodin, které společně náchodské soutěži věnovali, což se dá vyjádřit i hodnotou práce, která činí více než 37 mil. Kč.

 

Web soutěže obsahující práce finalistů a oceněných: https://cceamoba.cz/souteze/tna

Kontakt pro média:

Igor Kovačević, igor@cceamoba.cz, 603 810 083

Nina Adlof, nina.adlof@mestonachod.cz, 736 613 427

 

 

 

 


Přílohy:

TNA-CCEAMOBA-Náchod-výsledky soutěže     (7100_3401185129.doc / 0,11 MB)

TNA-CCEAMOBA-Nachod-1cena-PiotrPerson-1 TNA-CCEAMOBA-Nachod-1cena-PiotrPerson-1

TNA-CCEAMOBA-Nachod-1cena-PiotrPerson-2 TNA-CCEAMOBA-Nachod-1cena-PiotrPerson-2

Další v galerii 10

Další zprávy /