Úterý, 12.12.2017AED (= automatické externí defibrilátory) jsou již na svých místech

AED (= automatické externí defibrilátory) jsou již na svých místech

loga

Město Náchod zakoupilo 7 kusů AED renomované americké značky ZOLL a to v rámci mikroprojektu „Česko-polské dobíjení" reg. číslo CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0000473.

AED jsou určené pro první laickou pomoc obětem náhlé srdeční zástavy.  Hlasový coach a návodné obrázky na monitoru vedou zachránce krok za krokem k poskytnutí pomoci až do příjezdu záchranářů.

V Náchodě jsme se při jejich rozmísťování snažili o pokrytí maximálního území města, dále přístroje umístit na místa s největší možnou koncentrací obyvatel a potencionálním rizikem úrazu. Na základě tohoto klíče nám vyšlo následující umístění:  2ks přístrojů se nachází ve služebních vozidlech městské policie, k dispozici nepřetržitě po dobu 24 hodin a 7 dní v týdnu; na zimním stadionu adresa Na Strži 1795 Náchod ve strojovně chladících kompresorů, k dispozici jsou při provozu zimního stadionu, většinou v čase 8:00 - 22:00; v Městském informačním centru Náchod na Masarykově nám. 1 v pracovní době centra; další přístroj je umístěn v krytém plaveckém bazénu na Pražské ulici čp. 178, v místnosti první pomoci, k dispozici je vždy v provozní době bazénu: pondělí až pátek od 5:30 do 20:00 (21:00, 22:00), v sobotu od 8:00 do 19:30, v neděli od 8:00 do 21:00; v červenci a srpnu bude defibrilátor z krytého plaveckého bazénu přemístěn na Jiráskovo koupaliště, Kostelecká 1174, k dispozici bude denně od 9 do 19 hodin. Poslední dva kusy se nachází v budovách Městského úřadu Náchod na adresách Palachova 1303, Náchod, podatelna Městského úřad 2. patro a Němcové 2020, Náchod -  v pokladně v přízemí úřadu a dostupné jsou Po, St - 8-17, Út, Čt 8-12, Pá 8-13:30.

Ačkoli AED zvládne použít i naprostý laik, lidé na jejichž pracovištích se přístroj nachází, absolvovali akreditované školení.

Všichni si samozřejmě přejeme, aby přístroje nemusely být použity, nicméně je dobré mít na paměti, že při náhlé srdeční zástavě může defibrilátor v rukou prvních zasahujících znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Defibrilátor Defibrilátor

AED AED