Pondělí, 25.1.2021INFORMACE O NOVELE ZÁKONA O CESTOVNÍM RUCHU

INFORMACE O NOVELE ZÁKONA O CESTOVNÍM RUCHU

Městský úřad Náchod, odbor Obecní živnostenský úřad informuje podnikatele, kteří podnikají v oblasti cestovního ruchu, o tom, že s účinností k 1.1.2021 došlo k novele zákona č.159/1999 Sb. o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu. Novela byla provedena zákonem č.117/2020 Sb.

Ze změn  oproti dosavadní právní úpravě je třeba připomenout následující:

• zásadním způsobem se mění podmínky podnikání pro průvodce cestovního ruchu. Činnost průvodce bude moci podle nové právní úpravy vykonávat pouze osoba, které byl vydán průkaz

• zákon nově definuje průvodce cestovního ruchu a pro tyto průvodce zavádí průkazy průvodce cestovního ruchu

• průkaz je veřejná listina, která osvědčuje, že průvodce splňuje podmínky podle zákona o cestovním ruchu

• průkaz vydává na základě žádosti Ministerstvo pro místní rozvoj

• rozlišuje se průkaz I.stupně (vydává se žadateli k provozování volné živnosti podle živnostenského zákona) a průkaz II.stupně (vydává se žadateli, který splňuje požadavek odborné způsobilosti podle novely zákona)

• stávající podnikatelé mohou požádat o vydání průkazu průvodce na formuláři, stanoveném Ministerstvem pro místní rozvoj, text formuláře je dostupný na internetových stránkách Ministerstva (https://www.mmr.cz). Pokud požádají v termínu do 28.2.2021, je tento úkon osvobozen od správního poplatku.

• Ministerstvo pro místní rozvoj povede seznam průvodců cestovního ruchu, který bude veřejně přístupný na internetové stránce https//: www.mmr.cz/seznam-pruvodcu

• z hlediska oprávnění k podnikání se nic nemění, činnost průvodce cestovního ruchu zůstává stále součástí oboru č. 71 živnosti volné Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona

Městský úřad Náchod, odbor Obecní živnostenský úřad dále informuje o tom, že noví podnikatelé, kteří teprve vstupují do podnikání, budou moci při ohlášení živnosti využít služeb tzv. Centrálního registračního místa a podat žádost o vydání průkazu průvodce u živnostenského úřadu spolu s ohlášením  živnosti.  Živnostenský úřad poté žádost do 5 pracovních dnů předá Ministerstvu pro místní rozvoj.

Ing.Martin Imlauf

vedoucí odboru Obecní živnostenský úřad Náchod