Čtvrtek, 04.11.2010Den Jana Letzela – Jan Letzel's Day

Den Jana Letzela – Jan Letzel's Day

Čtvrtek 21. října 2010 nebyl v Náchodě jen obyčejným všedním dnem uprostřed týdne, byl totiž pojmenován po významném náchodském rodákovi - Den Jana Letzela. S tímto jménem jsou totiž v letošním roce spojena tři výročí. Před 130 lety se Jan Letzel v Náchodě narodil, před 85 lety v Praze zemřel a před 65 lety byla na japonskou Hirošimu svržena atomová puma. Český architekt, jenž velkou část života prožil v Japonsku a vyprojektoval zde více než dvě desítky staveb, se totiž paradoxně proslavil především jako autor dnes snad nejznámější trosky světa. Zbytky železobetonového skeletu původního průmyslového a výstavního paláce hirošimské prefektury s charakteristickou kupolí, které 6. srpna 1945 zůstaly zcela osamocené stát uprostřed totálně zničeného města, se nejen pro Japonce, ale pro celý kulturní svět staly symbolem atomové zkázy a varovným mementem. Pečlivě zakonzervovaná troska nazvaná Atomový dóm je památníkem, kde si Japonci každoročně připomínají oběti nejničivější zbraně v dějinách lidstva. Hirošimský dóm je národní historickou památkou a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Díky němu je jméno Jana Letzela vyslovováno v Japonsku s úctou a díky němu se malé východočeské město Náchod stalo v této daleké zemi pojmem. Z tohoto důvodu také Velvyslanectví Japonska v České republice převzalo nad Dnem Jana Letzela čestnou záštitu.

Program celého dne se skládal z několika samostatných akcí. Dopoledne bylo vyhrazeno studentům náchodské stavební průmyslové školy, která od roku 2000 nese ve svém oficiálním názvu jméno Jana Letzela, další akce byly již určeny pro širokou veřejnost. Nejprve proběhl na městském hřbitově u hrobu, v němž je uložen Letzelův popel, pietní akt. Památku a význam architekta připomněla ředitelka náchodského archivu, který uchovává písemnou pozůstalost, Lydia Baštecká. Stručnými projevy se připojili Dr. Janota z agentury FOIBOS a režisérka Olga Strusková. Kytici za město Náchod a jeho obyvatele položil na hrob starosta města, důstojnou atmosféru doplnila melodie Smetanovy Vltavy v podání dua příčných fléten. Odpoledne se v aule Jiráskova gymnázia konala projekce dokumentárního filmu Ve stopách Jana Letzela a poté beseda s režisérkou Struskovou a Letzelovým praprasynovcem, mladým architektem Pavlem Hejzlarem. Vyvrcholením celodenní akce se stala výstava o Janu Letzelovi a literárně hudební večer v městském divadle. Zněly úryvky literárně zpracovaných Letzelových dopisů, japonská hudba a na stolku v popředí zářily sytou barvou zapadajícího slunce chryzantémy - nejoblíbenější japonská květina.

Ilustrační foto Ilustrační foto