Dnes
Teplota: 28.0 °C

Region

Základní informace


Turistický region Kladské pomezí se nachází mezi Krkonošemi a Orlickými horami a je zahrnut do nového "Programu rozvoje cestovního ruchu turistického regionu Východní Čechy". Více než polovinou hranic sousedí s Polskou republikou, kde tato příhraniční oblast má jako Kladské pomezí svoji dlouholetou historii. Hranici přetínají 3 hlavní a dalších 8 vedlejších hraničních přechodů. Na rozloze téměř 900 km žije více než 116 tisíc obyvatel. Charakter regionu je zaměřený na výrobu textilní,elektronickou, strojírenskou, gumárenskou, potravinářskou,zemědělskou a v neposlední řadě i na služby v cestovním ruchu.


Na území leží 9 chráněných oblastí přírody, z toho pro rekreaci nejvýznamnější je chráněná krajinná oblast Broumovsko. Mezi nejvyhledávanější místa patří národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, Ratibořice s Babiččiným údolím, středisko vodních sportů a letní rekreace - vodní nádrž Rozkoš u České Skalice.


Veřejnosti přístupné jsou renesanční zámky v Náchodě a Ratibořicích a barokně přestavěný zámek v Novém Městě nad Metují. Okolí Náchoda obepíná soustava opevnění se středem na Dobrošově, budovaná ve třicátých letech na ochranu státu. Vyhledávaná je scenerie pekelského údolí podél řeky Metuje z Náchoda do Nového Města nad Metují.


V regionu Kladské pomezí je přes 1200 zapsaných památek. Mimořádně cenné jsou hřbitovní dřevěné roubené kostely ve Slavoňově (16.stol.) a Broumově (r.1459). Z dalších církevních památek stojí za shlédnutí klášter benediktinů s knihovnou a kostelem v Broumově, kostely v Červeném Kostelci, Jaroměři, Polici nad Metují a barokní kaple na vrchu Hvězda v Broumovských stěnách.


Z historického hlediska je přitažlivé bývalé vojenské město Josefov, vybudované jako pevnost za Josefa II. se zpřístupněnou částí podzemních chodeb.


Známá vyhlídková místa - nově opravená Jiráskova turistická chata na Dobrošově, Hvězda v Broumovských stěnách, Žaltman v Jestřebích horách, Ruprechtický Špičák (880 m.n m.) v Javořích horách a Barunčina vyhlídka u Hořiček poskytují krásné panoramatické výhledy na tento kraj a umožňují ideální podmínky pro pěší turistiku, cykloturistiku, horolezectví a aktivní odpočinek. Pohybové ústrojí a pooperační péče v souvislosti s náhradou velkých kloubů se léčí v lázních Velichovky.


Kladské pomezí je krajinou, která svoji členitostí, přírodními zajímavostmi i kulturními památkami může uspokojit nejnáročnější návštěvníky.