Středa, 29.01.2025 Rekonstrukce lázeňské budovy IDA v Bělovsi – výběr dodavatele a zahájení stavby

Město Náchod se posouvá o krok blíže k obnovení historického lázeňského areálu v Bělovsi.
Veřejnou zakázku na zhotovitele rekonstrukce budovy kolonády IDA vyhrála společnost B.C.M. company s.r.o. se sídlem ve Vrchlabí. Rekonstrukce budovy a navazujícího prostranství bude realizována za nabídkovou cenu 24,2 milionu Kč včetně DPH.
Projektantem stavebních úprav a přístavby č. p. 92 Velké Lázně Běloves - lázeňská budova Ida v Bělovsi je Ing. Jan Matoulek.
Lázeňská budova IDA, postavená na konci 19. století v neoklasicistním stylu, hrála dlouhá léta klíčovou roli v běloveských lázních. Sloužila jako kolonáda s prameníkem minerální vody a zázemí pro lázeňské návštěvníky. Po ukončení provozu v 90. letech začala chátrat a její původní funkce i architektonický lesk postupně mizely.
Nový projekt přinese budově nejen renovaci, ale i modernizaci s respektem k její historii:
- Kolonáda se promění v prostor s hygienickým zázemím a výstavním prostorem, přičemž její původní hmota a architektonický ráz zůstanou zachovány,
- Prameník, dominantní část objektu, bude obnoven včetně pítka minerální vody IDA a jeho charakteristické věžičky s ozdobnou špicí,
- Technologická přístavba, realizovaná v roce 2023 za celkem 11,5 mil. Kč (objekt včetně technologie na odstranění arsenu), již nyní zajišťuje potřebné technické zázemí pro úpravu a distribuci minerální vody IDA, kterou je možné čerpat v nedalekém prameníku Jakub.
Rekonstrukce zahrnuje také kompletní obnovu fasád, včetně ozdobných prvků, jako jsou římsy, bosáže, pilastry a šambrány, které budou laděny do světle okrových odstínů. Střešní krytina bude provedena z kvalitních materiálů šablonovitého tvaru v antracitovém odstínu.
Prostor kolem budovy projde významnými krajinářskými úpravami, které zajistí harmonické propojení s okolním parkem (se zahájením celkové revitalizace přilehlého parku počítáme rovněž v letošním roce). Nové zpevněné plochy budou doplněny parkovacími místy, včetně vyhrazeného stání pro osoby se sníženou pohyblivostí. Před budovou vznikne také zvýšené kruhové pódium pro kulturní a společenské akce.
„Tento projekt je dalším krokem ke znovuoživení běloveských lázní a k posílení turistického ruchu v Náchodě. Zahájení stavebních prací je naplánováno na 14. února. Vysoutěžená firma provede rekonstrukci budovy a navazujícího prostranství za nabídkovou cenu 24,2 milionu korun včetně DPH"
Jan Birkestarosta
Realizace projektu a vlastní zahájení stavebních prací je naplánováno na 14. února 2025.
