Dnes
Teplota: 9.0 °C

Výstavní vzpomínková síň Josefa Škvoreckého

Město Náchod uvažuje o záměru na zřízení výstavní vzpomínkové síně věnované Josefu Škvoreckému. Významným partnerem podílejícím se na tomto projektu bude Společnost Josefa Škvoreckého (SJŠ) zastoupená Mgr. Václavem Krištofem. SJŠ bude městu nápomocna při zajištění výstavních materiálů týkajících se života a díla slavného náchodského rodáka jak z tuzemska, tak z kanadského Toronta.


Dne 8. února 2016 schválila Rada města Náchoda na svém jednání uzavření memoranda o spolupráci mezi městem Náchod a Společností Josefa Škvoreckého (usnesení č. 46/1310/16).


Ve středu 2. března bylo uzavřeno memorandum o spolupráci mezi městem Náchod a SJŠ. Za město Náchod podepsal dokument starosta Jan Birke, za SJŠ přiložil svůj podpis její předseda Mgr. Václav Krištof. Oba se tak zavázali ke spolupráci v oblasti získávání dokumentů, tiskovin, fotografií, audio a video záznamů a písemnosti ze života a díla Josefa Škvoreckého, Zdeny Škvorecké a exilového nakladatelství '68 Publishers s cílem vybudovat trvalou expozici věnovanou životu a dílu slavného náchodského rodáka (viz znění memoranda níže). Součástí spolupráce bude i cesta členů SJŠ do Toronta v měsíci květnu 2016, kde společně s paní Škvoreckou vyberou předměty a písemnosti z autorova života vhodné pro vystavení v připravované expozice.


Memorandum o spolupráci mezi městem Náchod a SJŠ


Dne 14. 3. 2016 schválilo Zastupitelstvo města Náchoda na svém jednání dotaci pro Společnost Josefa Škvoreckého ve výši 100 000 Kč na výše zmíněné účely.


Město Náchod a Regionální muzeum v Náchodě si dovolují vyzvat obyvatele k sbírce: "oblékněme Dannyho a jeho slečny"

Odbor kultury, sportu a cestovního ruchu MěÚ Náchod připravuje v přízemí Staré radnice na Masarykově náměstí síň věnovanou mimo jiné Josefu Škvoreckému a jeho dílu. Po stavebním dokončení síně zde město ve spolupráci s muzeem chce mimo jiné zhmotnit nejznámější postavu Škvoreckého děl a to Dannyho Smiřického a jeho slečny. Aby představa byla co možná nejautentičtější, tak by město a muzeum rádo již nyní požádalo o darování dobového oblečení - tedy mužských a ženských šatů a doplňků z období protektorátu. S výběrem a určením šatů z Vašich šatníků rádi pomohou kurátoři muzea a licencovaná restaurátorka textilu paní Zuzana Červenková. Ti budou v průběhu roku vybírat z přinesených předmětů a ve vyhlášených termínech rádi osobně poradí a zodpoví Vaše dotazy. Získané předměty budou průběžně vystaveny ve zmíněné síni a poté budou uloženy v depozitáři textilu Regionálního muzea v Náchodě. Počítáme s obměnami a aktualizacemi výstavy a tak máme zájem o letní i zimní oblečení, pracovní i vycházkové oblečení, plavky, doplňky, spodní prádlo, klobouky, kabelky, boty apod.

Oblečení prosím přinášejte již nyní v otvíracích hodinách do muzea nebo informačního centra na náměstí - vždy se jménem dárce a kontaktem. Všem dárcům srdečně děkujeme.